• Naše inšpirácie

• Domnievame sa, že vzdelávací systém v podobe, v akej ho dnes poznáme, vyčerpal svoje vnútorné rozvojové kapacity a je čas otvoriť ho a nastaviť nanovo, rešpektujúc nové výzvy, ktoré svet dnes rieši - nový obsah, ciele, požiadavky na pedagógov...

Inšpirácie preto aj my hľadáme hlavne v priestoroch nezaťažených stereotypmi tradičných vzdelávacích systémov.

Pri nastavovaní osobnostého piliera programu nám boli inšpiráciou

• personalizované vzdelávacie systémy ("domáce vzdelávanie", vzdelávacie skupiny, školy Summerhill, Sudbury...),
          • project based learning (PBL).

Pri nastavovaní sociálneho piliera programu nám boli inšpiráciou

• rešpektujúca komunikácia,
          • príroda a peramkultúrny prístup k nej,
          • udržateľné spoločenstvá,
          • malé vzdelávacie skupiny,
          • "malotriedny" systém vzdelávania,
          • zručnosti pre 21. storočie,
          • "mäkké zdručnosti".

Pri nastavovaní kontextového piliera nám boli inšpiráciou:

• vysoko - efektívne učenie (integrované tematické vyučovanie) Susan Kovalik,
          • vzdelávací systém Márie Montessori,
          • prírodná a lesná pedagogika,
          • Agenda 2030,
          • odborne garantované programy ponúkané inštitúciami z rôznych oblastí mimo tradičného vzdelávania.

Organizačne sú nám najbližšie systémy dobrovoľného vzdelávania, ktoré pracujú s vnútornou motiváciou dieťaťa a  tým kladú prirodzený tlak na zvyšovanie kvality samotného systému a jeho prirodzenú adaptáciu na potreby detí.

Reagujeme tiež na súčasný trend flexibilného pracovného nastavenia rodičov, ktorí majú umožńujú napríklad cestovať s deťmi po svete.

Zhrnutie, To, čo všetky príklady spája je citlivý prístup k jednotlivcovi, rešpekt voči jeho potrebám, jeho prínosné začlenenie do skupiny, ktorá definuje jasne svoje pravidlá, dodržiava ich alebo má nástroje na ich vymoženie.

Všetky naše inšpirácie citlivo filtrujeme cez možnosti školskej siete, v ktorej sme zaradení.